Strona główna / Endoskopowa polipektomia

Endoskopowa polipektomia

Polipectomia endoskopowa to zabieg bezbolesny.

W warunkach ambulatoryjnych usuwa się polipy do 10 mm. Aby ułatwić Państwu podjęcie decyzji związanej z poddaniem się zabiegowi endoskopowego usunięcia polipa/polipów z jelita grubego, przedstawiamy Państwu kilka podstawowych informacji dotyczacych  zabiegu.

Dlaczego proponujemy Państwu ten zabieg?

Doniesienia naukowe jak i wieloletnie obserwacje potwierdzają, że polip jest to łagodny nowotwór, który pozostawiony może zezłośliwieć. Można temu zapobiec poprzez wykonanie polipektomii, a więc zabiegu wycięcia polipa.

Istnieją dwa sposoby wykonania tej operacji:
(1) poprzez przecięcie powłok brzucha (operacja chirurgiczna) bądź (2) z wykorzystaniem endoskopu.
Zastosowanie techniki endoskopowej zmniejsza możliwość wystąpienia powikłań operacyjnych, najczęściej nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych i nie wymaga stosowania głębokiej narkozy. Nie bez znaczenia jest również fakt braku blizny na skórze oraz szybki powrót do normalnej aktywności życiowej po zabiegu. Badanie wykonywane jest sprzętem specjalnie dekontaminowanym wg ogólnie przyjętych zasad, co zmniejsza do minimum ryzyko zainfekowania chorego.

Przeprowadzenie zabiegu

Po odpowiednim przygotowaniu badanego odcinka przewodu pokarmowego, uwidocznieniu polipa i ocenie możliwości technicznych wykonania zabiegu, zarzuca się pętlę na szyptulę polipa i przepala się ją przepuszczając przez pętle prąd elektryczny. Następnie wyjmuje się polipa i przesyła się go do oceny mikroskopowej. Możliwe jest również stopniowe odpalanie główki zwłaszcza większego polipa techniką „kęsową”. Należy podkreślić, że zabiegi te są niebolesne. W niektórych przypadkach, przy bardzo dużych rozmiarach polipa bądź przy grubej szypule mc udaje się wykonać polipektomii endoskopowej i należy wyciąć polipa metodą chirurgiczną.